"blogowisko".... :-)
komentuj w księdze gości lub pisz e-mail

30 XI 2011 r.
Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa.

Dobiega końca czas głoszenia w Parafii św. Jana Chrzciciela w Trzciance.

Wszystkich Was zabieram do swego serca i życzę wytrwałości w podejmowaniu duchowej walki.

Ef 6, 10-20
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże - wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie z całą usilnością i proście za wszystkich świętych i za mnie, aby dane mi było słowo, gdy usta moje otworzę, dla jawnego i swobodnego głoszenia tajemnicy Ewangelii, dla której sprawuję poselstwo jako więzień, ażebym jawnie ją wypowiedział, tak jak winienem.

29 XI 2011 r.
Składam to u Twoich stóp.

Kolejny dzień w czasie rekolekcji. Czas szczególny. Moja posługa głoszenia ale także posługa w konfesjonale.

Tekst pod osobistą refleksję:

Rano: KKK 1427-1431

Wieczorem: KKK 1846-1851

Tak jak i w wczoraj, możesz go

znaleźć tutaj


I przesłanie dnia: tekst połączony z prezentacją:

28 XI 2011 r.
Moja modlitwa o gorliwą i świadomie przeżywaną wiarę.

Przesłanie dzisiejszej Ewangelii: nie spotkałem takiej wiary w całym Izraelu... Jaka jest moja postawa wiary?

Panie przymnóż nam wiary...

KKK 160-164

tekst w internecie znajdziesz tutaj


Tekst piosenki poniżej:
Cały dostępny tutaj...

Sł. Jerzy Andrzej Masłowski / Muz. Marcin Zygierewicz / Śpiewa: Danuta Błażejczyk

Wiem, nic mi nie obiecywałeś
nie łudziłeś, że mi będzie jak za piecem
jednak proszę, pomyśl o mnie czasem
i choć czasem miej mnie w swej opiece
i daj...

Trochę nadziei na nadzieję
nieba okruszek wysokiego
trochę kolorów na jesieni
chleba, lecz niezbyt powszedniego

Trochę nadziei na nadzieję
i garść niemądrych, śmiesznych złudzeń
i daj mi więcej wiary w Ciebie
zanim do końca się pogubię.

27 XI 2011 r.
A ja wam mówię: CZUWAJCIE.

Być przygotowanym na spotkanie z Panem, na spotkanie z Jego Mądrością i Miłością...

Powiedzieć całym sobą: jestem gotów, na wszystko, co dla mnie zaplanowałeś.

Do zobaczenia poruszające świadectwo o Basi...Więcej informacji znajdziesz tutaj - FILM O BASI25 XI 2011 r.
Kolejny dzień.

Na to wszystko, co wokół mnie się dzieje, co także dotyka mojego serca...

W swym życiu gnam bez celu, zapominam o Tobie,
żyję dla siebie i myślę o sobie
Ciągle grzeszę, upadam w czasie mej drogi,
Obojętnie omijam ludzi i pędzę by sobie dogodzić

I tak mija kolejny dzień....
I tak mija kolejny dzień....

Więc modlę się do Ciebie Boże mój,
wysłuchaj mego głosu
Gdy dasz mi łaskę jutro obudzić się i żyć,
Pragnę lepszym być człowiekiem

By tak nie minął kolejny dzień...
By tak nie minął kolejny dzień...

A teraz...
Daj ciału mojemu odpocząć
Daj sercu memu miłością napełnić się,
Daj duszy mojej odetchnąć
I z nadzieja zakończyć dzieńWyjeżdżam na rekolekcje. Gdzie i jak długo - więcej informacji znajdziesz tutaj...
Polecam to dzieło Waszej modlitewnej pamięci...

24 XI 2011 r.
Jaskinia lwów.

Dzisiejsze czytanie: Dn 6,12-28 Daniel ocalony w jaskini lwów, warto by stało się podstawą do naszej osobistej refleksji. Dlaczego? Nie brakuje i dzisiaj "jaskini pełnej lwów", do której zostajemy wrzuceni. Czy przetrwamy jak Daniel? Albo raczej: on przetrwał dlatego, że .... A ja?

Wśród materiałów dostępnych w zakładce "Łobuz Jezusa" - jest między innymi poniższy... Niech posłuży do odpowiedzi na bardzo aktualne pytania.

Czym jest wiara? Jakie jest jej miejsce w życiu codziennym? Po co wyznawać grzechy księdzu, który jest tylko człowiekiem? A co z in vitro, antykoncepcją, eutanazją? O tym i o wielu innych ważnych sprawach mówi ksiądz Piotr Pawlukiewicz, doktor teologii, rekolekcjonista, kaznodzieja, autor wielu audycji radiowych i kapelan kaplicy w Sejmie RP.

(materiał blisko 40 minut)
23 XI 2011 r.
Wdzięczność tam, gdzie są relację między osobami.

Wdzięczność pojawia się tam, gdzie kończy się myślenie według sprawiedliwości wymiernej: ja tobie, a ty mnie i to jeszcze musi być tyle samo. Dopiero jak się tę miarę przekracza, pojawia się pole do wdzięczności. Nie redukujmy naszych relacji tylko do sprawiedliwości: oddać to i tylko to, co mi się, czy też drugiemu należy.

Jako więc wybrańcy Boży - święci i umiłowani - obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy! Na to zaś wszystko /przyobleczcie/ miłość, która jest więzią doskonałości. A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani w jednym Ciele. I bądźcie wdzięczni! (Kol 3,12...)I realcja z tego, co działo się w naszym Seminarium...Nowy odcinek na "blog bez piuski"22 XI 2011 r.
I nie trwóżcie się.

Słowa z dzisiejszej Ewangelii: "Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: ''Ja jestem'' oraz: '' nadszedł czas''. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach."

Nie ma spokoju. Wydawało się, że północna Afryka, będzie spokojna, a tu nie...

Odczytać z wiarą w sercu, to, co dzieje się wokół nas.

Z innej beczki...

W materiałach w zakładce: "łobuz Jezusa", można znaleźć poniższy film. Polecam go w szczególny sposób tym, którzy boją się przyjąć...I po zobaczeniu tego materiału, muza na ciąg dalszy refleksji...

19 XI 2011 r.
Ranimy się i przyjmujemy ciosy innych osób.

Tak trudno znaleźć odpowiedź, gdy zrani nas drugi człowiek. I to nie koniecznie, gdy dotknie fizycznie, boli i to bardzo często samo słowo: "dobrze, tylko szybko proszę".

Nikt z nas nie jest ideałem. Przez całe życie ranimy się i przyjmujemy ciosy innych osób. Spojrzeniem, słowem, czynem. Nawet milczeniem lub brakiem reakcji. Kiedy nie przebaczamy, nosimy w sobie truciznę, która potrafi zniszczyć nas duchowo, psychicznie i fizycznie. Wiele chorób tu ma swoje źródło. Przebaczanie to trudna sztuka, ale potrafi spowodować, że kąciki ust wreszcie uniosą się ku górze, a oczy nabiorą blasku. I znowu zachce się żyć ze zdwojoną siłą! Co zrobić, żeby życie wróciło?

szukaj dobra w sobie i drugiej osobie
To, co najłatwiej rzuca się w oczy, to zło. Dobro traktujemy jako coś oczywistego. Błąd! Doceniaj pozytywne drobiazgi w sobie i w innych. "Łap" ludzi na dobru. Nie pozwól marnować się okazji, by nie zauważyć przysługi, uśmiechu, dobrego słowa... Bądź wyrozumiały. Nie wiesz przecież, co dzieje się w drugiej osobie i co niesie ona w swoim bagażu życiowym. Gdybyś wiedział, nie oceniałbyś tak łatwo.

zrezygnuj z nienawiści
Nieprzebaczenie jest rodzajem nienawiści. Kiedy nie przebaczasz, wówczas jesteś spętany niewidzialnym łańcuchem, tak samo jak i osoba, której nie przebaczyłeś. Jest w was napięcie i niepokój. Obydwie strony są w niewoli złości i goryczy. Przebaczenie jest niezbędne i z Bożą pomocą możliwe.

podejmij decyzję żeby przebaczyć
To, co się stało, już się nie odstanie, jest faktem. Nie da się wymazać z życia. Nie zmienisz przeszłości, ale możesz zmienić swój stosunek emocjonalny do tego, co zaszło. Przebaczenie nie jest zapomnieniem. Jest decyzją, że chcesz traktować człowieka, który wyrządził Ci krzywdę tak jak Ty chciałbyś, żeby Ciebie traktowano.

módl się za tych, którzy Cię zranili
Gdy modlisz się za osobę, która Cię zraniła, uwalniasz w sobie autentyczną miłość ku niej i ku sobie. A tylko miłość uzdrawia i przemienia. Ważne, by była to modlitwa szczera i uczciwa. Chroń się przed poczuciem wyższości. Takie zakusy będzie zastawiać na Ciebie zły duch.

przebacz jeśli chcesz, aby Tobie przebaczono
Kiedy wypowiadasz słowa modlitwy Odpuść nam jako i my odpuszczamy... to Pan uważa je za rzecz już dopełnioną. Odpuściłeś temu, kto zawinił wobec Ciebie. Wyobraź sobie, co się dzieje, jeśli z serca nie przebaczyłeś drugiej osobie. I Bóg nie może Ci przebaczyć... Ocinasz się od Źródła miłości i dobra.

zamknij drzwi złemu duchowi
Gdy żywimy do kogoś gorycz, żal, nienawiść, nieprzebaczenie, to tym samym otwieramy złemu duchowi drzwi do swojej duszy. Trwanie w takich stanach może prowadzić do ciężkich chorób fizycznych. Dlatego gdy prawdziwie szukasz przebaczenia, pojednania, zamykasz tym samym drzwi złemu.

szukaj uzdrowienia uczuć i wspomnień
Wyobraź sobie Jezusa ukrzyżowanego lub stojącego za osobą, która Cię skrzywdziła. Powiedz: Panie, przebaczam tej osobie, ponieważ Ty przebaczyłeś mnie. Wiem, że chcesz mojego szczęścia, dobra bardziej niż ja sam. Skoro Ty pragniesz tego dla mnie, to ja pragnę tego dla NN. Proszę Cię, błogosław NN, uczyń go szczęśliwym. Panie, niech Twoja miłość przepłynie przez moje serce na NN, tak abym miał udział w Twojej miłości dla niego. Wyobraź sobie, że Chrystus i NN stają się jednym.

przebacz samemu sobie
Dopóki nie będziesz umiał kochać samego siebie, niemożliwe jest, abyś pokochał innych. Jeżeli nosisz w sobie coś, o czym wolisz nie mówić, to dowód, że potrzebujesz przebaczenia sobie samemu. Pierwszy krok to dobra spowiedź. Jeżeli Bóg przebaczył tobie i akceptuje Cię takiego, jakim jesteś, to znaczy, że i Ty możesz darować sobie winę. Nieprzebaczenie sobie, kiedy Bóg przebaczył jest rodzajem pychy.

przebaczenie jest procesem
Przebaczenie zaczyna się od decyzji, że chcesz przebaczyć. Zwykle jednak nie kończy się na jednostkowym akcie. To proces wewnętrzny, uzdrowienia i pojednania. Warto go zacząć!

bądź narzędziem uzdrawiania
Im bardziej będziesz się starać o miłość do Boga, tym bardziej zaakceptujesz Jego świętą wolę. Zaowocuje to miłością do wszystkiego, co On stworzył. Powierz się Chrystusowi poprzez ręce Matki Bożej i pozwól się jej prowadzić. To także twoja Mama.

źródło: Dobry Magazyn nr 4 (21)/2005A na szczególny czas Adoracji z prośbą o uzdrowienie ran serca:

18 XI 2011 r.
Gdy się zgubię, Ty posyłasz po mnie zastęp Aniołów, bym wrócił do domu.

Tak bardzo dziś potrzeba gorliwych i świętych szafarzy...

Aby pokonać lęk przed spowiedzią, zacznij się na miarę swoich dziś możliwości i wewnętrznej kondycji modlić. W czasie spowiedzi dokonuje się szczególne spotkanie Boga, który jest Świętością z nami grzesznymi ludźmi. W tym wszystkim w zamyśle opatrzności bierze udział jako świadek - drugi człowiek - kapłan, który staje się jakże często nieudolnym tylko narzędziem.

Módl się o odwagę i siłę dla siebie samej, ale także o mądrość i otwartość na Boże działanie dla kapłana, który stanie się Twoim spowiednikiem. Jest póki co wielu księży w Polsce, ale wśród nich znajdują się tacy, którzy "boją się posługi w konfesjonale". Są i tacy, którzy odwalają to jak przysłowiową pańszczyznę. Więc w sposób szczególny podejmij modlitewną krucjatę w intencji tej spowiedzi.

Odwagi...

Modlitwa za spowiednika

Panie Jezu, modlę się za kapłana postawionego na mojej drodze, aby mi przewodził. Oświeć go i umocnij w jego sercu miłość, napełnij go swoim słowem i Duchem Prawdy, przygotuj jego serce na przyjęcie mnie jako syna marnotrawnego. Ześlij łaskę na tego, który wysłuchuje braci i siostry poszukujących miłości i przebaczenia. Pobłogosław wszystkim kapłanom odczuwającym ciężar trudności, kiedy stają się znakiem i narzędziem Twojej miłości w sakramencie pokuty.

O Matko Boża, błagam Cię o błogosławieństwo dla serca łączących się z Twoim miłosiernym Synem, Jezusem Chrystusem czekającym, na spotkanie ze mną w sakramencie pojednania. Spraw, aby ten kapłan stał się narzędziem Bożej miłości i Twojej najczulszej miłości matczynej. Amen.

17 XI 2011 r.
Kilka dni w Stolicy.

Intensywne trzy dni, teraz papierologia. Ale do niedzieli "damy radę...".

A po wszystkim czas na osobistą refleksję i zadumę.

Nad brzegiem nocy brzegiem dni,
Bądź jak skrzydła dwa kiedy braknie sił.
Chwyć mnie i nieś niech niebo bliżej będzie,
Tak bardzo chcę w ramionach skryć się Twych.

16 XI 2011 r.
Odmawiajcie brewiarz.

Fragment z dzisiejszego nauczania Benedykta XVI:

Na zakończenie audiencji Benedykt XVI ogłosił, że była to już ostatnia katecheza o modlitwie, w której odnosił się do Księgi Psalmów. "Drodzy przyjaciele, w tych ostatnich katechezach chciałem zaprezentować wam niektóre psalmy - powiedział Papież. - Są to piękne modlitwy, które znajdujemy w Biblii. Odzwierciedlają one różne sytuacje życiowe i różne stany ducha, jakie możemy mieć wobec Boga. Chciałbym ponowić wobec wszystkich zachętę, by bardziej modlić się psalmami, może poprzez regularne korzystanie z Liturgii Godzin: porannej jutrzni, wieczornych nieszporów oraz komplety, odmawianej tuż przed snem. W ten sposób ubogaci się nasza relacja z Bogiem w codziennej drodze ku Niemu. Będziemy w niej bardziej radośni i wierni".

Na początek gdy trudno się odnaleźć - polecam ten serwis: Internetowa Liturgia GodzinA i nowy odcinek: BLOG BEZ PIUSKI13 XI 2011 r.
Talenty w natarciu.

Poucza nas dziś Benedykt XVI:

Słowo Boże na dzisiejszą niedzielę - przedostatnią w roku liturgicznym - ostrzega nas przed tymczasowością istnienia ziemskiego i zaprasza nas do przeżywania go jako pielgrzymki ze wzrokiem skierowanym ku celowi, do tego Boga, który nas stworzył, a ponieważ uczynił nas dla siebie (por. św. Augustyn, Wyzn. 1, 1), jest On naszym ostatecznym przeznaczeniem i sensem naszego życia. Obowiązkowym przejściem, aby osiągnąć tę ostateczną rzeczywistość, jest śmierć, po której nastąpi sąd ostateczny. Paweł Apostoł przypomina, że "dzień Pański przyjdzie tak jak złodziej w nocy" (2 Tes 5, 2), to znaczy bez zapowiedzi. Świadomość chwalebnego powrotu Pana Jezusa skłania nas do postawy czuwania, oczekując na Jego pojawienie się, stale pamiętając o Jego pierwszym przybyciu.

Jezus w dzisiejszej przypowieści uczy tych, którzy idą za Nim, do dobrego wykorzystywania darów Bożych i do stałej czujności w obliczu śmierci.

I coś do posłuchania z głębszym przesłaniem...

Chcę do jedynego miejsca na ziemi,
gdzie problemy przestają mieć znaczenie,
do objęć, które akceptują me słabości,
do nich pragnę, tylko do Mej Miłości.
Jest na ziemi jedno moje małe miejsce,
gdzie poza biciem serca nie liczy się nic więcej,
uciekam tam z moją całą miłością,
wierzę w Ciebie, wierzę w moje Sacrum.

11 XI 2011 r.
Narodowe Święto Niepodległości.

Wciąż aktualne słowa:

Modlitwa obozowa

O, Panie, któryś jest na niebie,
Wyciągnij sprawiedliwą dłoń!
Wołamy z cudzych stron do Ciebie,
O polski dach i polską broń.

O, Boże, skrusz ten miecz,
Co siekł nasz kraj,
Do wolnej Polski nam
Powrócić daj!
By stał się twierdzą
Nowej siły,
Nasz dom, nasz dom.

O, usłysz, Panie, skargi nasze,
O, usłysz nasz tułaczy śpiew!
Znad Warty, Wisły, Sanu, Bugu
Męczeńska do Cię woła krew!
O, Boże, skrusz ten miecz...

7 XI 2011 r.
Nieważne jak, grunt, żeby się ruszać!

Nie potrzeba ogromnego wysiłku fizycznego, by uzyskać znaczną poprawę zdrowia. Osoby mało wysportowane nie powinny się już przejmować, że nie są w stanie spełnić oficjalnie zalecanych porcji ćwiczeń tygodniowo i po prostu zacząć się ruszać. Nieważne jak, grunt żeby w ogóle.

I dolegliwości przeszły. Gorący prysznic 3 razy dziennie, trochę gimnastyki i dodatkowa kamizelka na plecy. Przeszło bez tabletek. No wieczorem herbatka po wszystkim :-)

Pracowity dzień: spotkanie naszych zakonnych ekonomów, potem trochę papierów, zakupy i warsztaty homiletyczne o Bożym Miłosierdziu. Wszystko to pod gościnnym dachem seminarium.

I bardzo trudne do wprowadzenia wskazanie dzisiejszej Ewangelii:

Uważajcie na siebie. Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: <Żałuję tego>, przebacz mu.4 XI 2011 r.
Że roztropnie postąpił...

Zobacz tutaj: Łk 16,1-8 Przypowieść o nieuczciwym rządcy.

A i mała przypadłość: albo otwarta w czasie wczorajszej jazdy szyba, albo też niewłaściwa pozycja w czasie snu. Efekt końcowy jest łatwy do przewidzenia: zawiany kark. Albo też: skoro ból jest nasilony rano, to muszę zwrócić uwagę na ułożenie głowy na poduszce, spróbuję spać na piankowym wałku. Mogą też pomóc rehabilitacyjne masaże usuwające napięcie mięśni. (Kto mi je zrobi?, skoro...) Dolegliwości mogły powstać z innych przyczyn niż "zawianie", więc jeśli nie ustąpią - skonsultujemy to z lekarzem.

gdyby były same piękne chwile
nie wiedziałbym że żyłem


2 XI 2011 r.
Zmienia się, ale się nie kończy...

Nadzieja zmartwychwstania w Chrystusie

Pan z wami.
I z duchem twoim
W górę serca
Wznosimy je do Pana.
Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu
Godne to i sprawiedliwe

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, * abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, * Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże, * przez naszego Pana Jezusa Chrystusa. W Nim zabłysła dla nas nadzieja chwalebnego zmartwychwstania * i choć nas zasmuca nieunikniona konieczność śmierci, * znajdujemy pociechę w obietnicy przyszłej nieśmiertelności. * Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, * i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, * znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie. Dlatego z Aniołami i Archaniołami oraz ze wszystkimi chórami niebios * głosimy Twoją chwałę, razem z nimi wołając:

Święty, Święty, Święty, Pan Bóg Zastępów. * Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej. * Hosanna na wysokości. * Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie. * Hosanna na wysokości.1 XI 2011 r.
Imieniny wszystkich :-)

Wierzących katolików...Módlcie się, abyśmy w niebie mogli razem się spotkać...Wielkie dzięki dla @ll za ten czas Bożej łaski w Parafii św. Jana Chrzciciela w Pilźnie. Pozdrawiam również Strzegocice, Bielowy i Kozią Wolę...
Powrót do "blogowisko"