"blogowisko".... :-)
komentuj w księdze gości lub pisz e-mail

30 VI 2012 r.
Wystrzegać się połowiczności i bylejakości.

[...] Bp Greger zauważył, że ksiądz ma dzisiaj wiele do dania, zwłaszcza ludziom młodym. "Tylu ich jest, którzy - choć zgubili drogę do Kościoła - szukają ojca, przyjaciela, trwałych wartości. Dla takich ksiądz nie stanie się autorytetem na ambonie, bo oni do kościoła nie chodzą; nie zaimponujemy im złotym ornatem czy czystą, wyprasowaną komżą. Oni szukają spojrzenia, obecności, konkretnych oznak życzliwości" – dodawał i podkreślał, że ksiądz musi być przede wszystkim ewangeliczny.

„Nie musi i nie powinien grać idola, kumpla - tych oni mają aż nadto. Ale ksiądz musi być sobą, musi być księdzem, który głoszone słowa zestraja ze swoim życiem. Tyle i aż tyle".


Ksiądz nie kumpel.... tutaj przeczytasz całość

Nachyl dziś - proszę - w stronę miłości
Moje serce moje myśli moje oczy.

28 VI 2012 r.
Pierwsze zmiany.

Po stosownych decyzjach przełożonych, następuje czas wprowadzania ich w życie. Często wiąże się to ze sporządzeniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Stąd konieczność wyjazdu na poszczególne placówki naszej Prowincji. Obok przedstawiciela rady prowincjalnej, jest także jeden z ekonomów.

Piosenkę "Lato, lato, lato czeka" śpiewa Halina Kunicka. Fragmenty filmu z 1960 r. pt. "Szatan z 7 klasy", w reżyserii Marii Kaniewskiej.

22 VI 2012 r.
Przygotowania...

Zbliża się koniec roku akademickiego w naszym WSD. Łączymy to z imieninami ks. Rektora. Stosowne przygotowania idą całą parą, tak by na niedzielę zdążyć. Choć pozostaną jeszcze jakieś pojedyncze zaliczenia, czy też egzaminy dla kleryków, oficjalnie od poniedziałku będziemy już na wakacjach.

Podsumować trzeba również finanse. Pracuję więc nad stosownym sprawozdaniem za I półrocze.

Polecam ku refleksji... tekst...

Episkopat martwi się o religię w szkole

Zaniepokojenie niejednoznacznym statusem religii w nadchodzącym roku szkolnym wyraził w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP wyraził nadzieję na nowelizację rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, w myśl którego religia została przeniesiona z ramowego programu nauczania do programu szkolnego, co mogłoby oznaczać przeniesienie finansowania tych zajęć na samorządy.

"Upominamy się o jednoznaczność i klarowność" - tłumaczy KAI bp Mendyk.

Całość wypowiedzi znajdziesz tutaj...

21 VI 2012 r.
Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie.

Będziemy wysłuchani przez Boga nie przez wzgląd na swoje wielomówstwo, ale wtedy, gdy nasza modlitwa będzie zintegrowana z życiem. Kiedy się modlimy, możemy prosić o wiele rzeczy, ale z tymi prośbami musi łączyć się gotowość pełnienia woli Boga i przebaczenie tym, którzy nas skrzywdzili. Zresztą te dwie sprawy są wielkim darem Boga. Kto jest zdolny godzić się z wolą Boga i przebaczać, ten jest bardzo bogaty. A jest to bogactwo największe, bo duchowe, czyli niezniszczalne.

Przeciwwagą dla pogańskiego wielomówstwa na modlitwie ma być nasza wewnętrzna przemiana. Człowiek winien modlić się ustami, ale jeszcze bardziej dojrzewaniem do świętości. Wewnętrzna przemiana to najnowszy rodzaj modlitwy.

Całość rozważania znajdziesz tutaj...

16 VI 2012 r.
Czas na refleksję.

"Nie mów mi, jak bardzo mnie kochasz,
pokaż mi to, poświęcając mi swój czas."

14 VI 2012 r.
Posługa dla...

Wyjazd formacyjno-integracyjny. Dla:

Stowarzyszenie „Służba Świętego Łazarza – LAZARUS” to organizacja skupiająca ludzi, którzy chcą pomagać ochraniać to, co mamy najcenniejsze. Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem chcemy uczyć jak ratować życie i zdrowie. W tym celu organizujemy kursy pierwszej pomocy przedmedycznej dla każdej grupy zainteresowanej takim tematem. Dzieci, dorośli, studenci, pracownicy różnych firm, rodzice, pedagodzy, itd. - inaczej mówiąc laicy, którzy chcą nauczyć się jak pomagać w sytuacji zagrożenia utraty zdrowia lub życia. Przygotowujemy zarówno krótkie spotkania na temat pierwszej pomocy przedmedycznej jak i kilkunastogodzinne kursy.

Można nas także zwerbować do zabezpieczenia medycznego imprezy masowej, na której obecność fachowej opieki medycznej jest potrzebna. Współpracują z nami lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni a także wolontariusze, którzy nie mają wykształcenia medycznego, ale przeszli kurs pierwszej pomocy i chcą działać na rzecz innych osób. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem oraz karetką przygotowanymi do tego typu działań.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie na temat naszej działalności lub Ty też chcesz pomagać i dołączyć do nas, zadzwoń lub napisz - udzielimy Ci wszystkich niezbędnych odpowiedzi a także pomożemy w organizacji zabezpieczenia medycznego dla ważnego wydarzenia publicznego, imprezy masowej, meczu, pikniku, koncertu itp.

Poznaj nas i sam zadecyduj czy to, co robimy jest warte poświęcenia odrobiny siebie dla drugiego człowieka.

Znajdziesz dokładne namiary: tutaj...

Moja tam posługa to, co przynależy do osoby duchownej: zadbać o kondycję ducha, by nieść ofiarniej pomoc dla ciała.

11 VI 2012 r.
Wskazania na pracę apostolską.

Jezus powiedział do swoich Apostołów:
"Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski. Wart jest bowiem robotnik swej strawy.

A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie.

Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was".

Mt 10,7-13

Odkrywajmy na nowo radość, która płynie z przepowiadania Dobrej Nowiny...

10 VI 2012 r.
Adoracja w ciszy.

O znaczeniu cichej adoracji Najświętszego Sakramentu przypomniał Papież w czasie południowego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Benedykt XVI nawiązał do obchodzonej dziś w wielu krajach uroczystości Bożego Ciała. W rozważaniu Ojciec Święty stwierdził, że te coroczne obchody odnawiają w chrześcijanach radość i wdzięczność za eucharystyczną obecność Chrystusa pośród swoich uczniów.

W rozważaniu Papież mówił, że w sakramencie Eucharystii Pan pozostaje obecny także poza czasem jej sprawowania. Nawiązując do starożytnego świadectwa św. Justyna, przypomniał o tradycji roznoszenia przez diakonów komunii osobom, które były nieobecne w czasie celebracji. Zwrócił także uwagę, że w kościołach miejscem najświętszym jest to, w którym przechowuje się Eucharystię.


za Radio Watykańskie

Trzeba do tego nieustannie wracać, a bogactwo tego szczególnego czasu stanie się namacalne dla każdego z nas jeśli zaczniemy to regularnie czynić.


Welcome to Savior.org's Online Devotions


8 VI 2012 r.
Końcówka Misji w Borowej k. Mielca.

Uwarunkowania są takie, że potrzeba chwili... Pakujemy się i wieczorem z Bożą pomocą do niedzieli trwam w posłudze głoszenia Bożego Słowa. Proszę o modlitewne wsparcie.7 VI 2012 r.
Boże Ciało.

W dzisiejszą uroczystość zwaną Bożym Ciałem oddajemy cześć Chrystusowi ukrytemu w chlebie. Wielbimy Go i dziękujemy Mu za to, że pozostał pośród nas, że jest dla nas w Eucharystii, że możemy Go spożywać i posilać się Nim w drodze do niebieskiej ojczyzny. Za to, że tak rzadko i niekiedy może niegodnie spożywamy Jego Ciało, przeprośmy teraz naszego Boga.

A i przyjdzie czas na zmianę miejsca przebywania...

Na posiedzeniu w dniu 5 czerwca 2012 roku w Dębowcu-Klasztorze, Prowincjał za zgodą swej Rady:

[...] odwołuje ks. Pawła Brysia MS z funkcji ekonoma WSD i ze wspólnoty w Krakowie-Koszalińska i kieruje do wspólnoty w Warszawie-Popularna z dniem 20 sierpnia 2012 roku

A więc ponownie w stolicy...A i nieśmiertelny w wyrazie Seweryn Krajewski...

Przytul mnie i połam lód w opłatki kry,
Przytul mnie wiosenny świt podaruj mi
Dopóki gwiazd szalony krąg, nadzieje mam,
Dopóki łza jest jeszcze łzą, nie jestem sam.
Dopóki żal naprawia błąd, nadzieje mam,
Dopóki łza jest jeszcze łzą, nie jestem sam.
Nie jestem sam.

5 VI 2012 r.
Zobacz na spokojnie...

O swojej opinii, napisz, a najlepiej przyjedź i przeżyj to sam.Wczorajsza wizyta u stomatologa zakończyła się werdyktem:

Implantoprotetyka stomatologiczna - odbudowa uzębienia na implantach, pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego i na poprawę zaburzonej, poprzez utratę zębów, mechaniki narządu żucia.

Mam dwie śrubki po 14 milimetrów każda, a za pół roku zbudujemy na nich szkieletówkę. To przy tej budowie i aktualnym poziomie uzębienia, wysokości zębów i kształcie podniebienia a także gęstości kości żuchwy optymalne rozwiązanie. Tyle, że swoje kosztuje :-)

Tylko przez najbliższy czas: miksowane jedzenie i antybiotyk. Przeciwbólowe - nie potrzebne - bo jak na razie - nic nie boli.4 VI 2012 r.
Dzięki wielkie...

Czas spędzony razem... stał się okazją do odnowienia wewnętrznych sił. Oddziaływały miejsca, które było nam dane odwiedzić, ale przede wszystkim bogactwo historii życia drugiego człowieka - to najcenniejszy dar. Żywa pamięć o tych wydarzeniach, a także wzajemna modlitwa niech będzie postanowieniem na przyszłość. A i niech nie gaśnie nadzieja, na kolejne wspólne wędrowanie.Powrót do "blogowisko"